FLOR UYGULAMASI

Flor Uygulaması

Flor, doğada bulunan elementlerden biridir. Eksikliğinde veya fazlalığında vücuda zararı olan bir elementtir. İnsan vücudunda dişlerde kemiklerde, eser miktarda deride bulunur. Vücudumuza yiyecek ve içeceklerle alınır. Florun temel kaynağı balıklar ve içme suyudur.

Flor, florür bileşiği olarak dişlere uygulandığında; dişlerin hidroksiapatit ismi verilen sert yapısını daha da güçlü olan floroapatit formuna dönüştürür. Bu dönüşümle dişlerin mine tabakası daha güçlü ve sert bir hale gelir. Oluşan güçlü yapının da çürüğe karşı daha dayanıklı olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

FLOR UYGULAMASI NASIL YAPILIR?
Flor uygulaması hekim gözetiminde yapılır. Cila veya vernik formundaki flor bileşiği diş yüzeyinde belli süre bekletilir. Ardından ağızdaki flor çalkalamadan, sadece tükürtülerek dışarı atılır.

FLOR UYGULAMASI ZARARLI MIDIR?
Dişlere flor uygulanmasının insanların sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hekim gözleminde ve kontrollü şekilde, uygun dozda florür, diş yüzeyine sürüldükten sonra, fazlası tükrük etkisiyle dışarıya atılır.
Florun kişinin dolaşım sistemine katılıp, diğer organlarda yer edinip birikmesi gibi bilgiler doğru değildir. Bu bileşik sadece topikal olarak uygulanır ve hiçbir şekilde kana, dolaşıma katılmaz.

FLOR UYGULAMASI SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Flor uygulaması sonrası;
⦁ Ağız çalkalanmaz,
⦁ Yarım saat boyunca ağızdaki tükürük yutulmaz(bir bardağa tükürülmesi önerilir),
⦁ Aynı gün içerisinde dişler fırçalanmaz,
⦁ 1-2 saat boyunca yemek yenmez.

FLOR UYGULAMASININ YAŞI NEDİR?
Flor uygulaması, hasta kooperasyonu gerektiren bir işlemdir. Dolayısıyla hekim ile iletişm kurabilen, yutma ve tükürme becerilerine sahip, en az 3 yaşındaki her bireye flor uygulanabilir.
Reçine veya çam fıstığı allerjisi olan bireylerde, flora karşı allerji gelişebilme olasılığına dikkat edilmelidir. Allerji olduğu taktirde dişetleri üzerinde kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar kısa süre içerisinde düzelir.

Bizi Arayın
Mesaj Atın
Bize Mesaj Atın
Merhaba, Randevu, Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin Bize Yazabilirsiniz.